Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do podzielenia się talentami naszych uczniów w tak prestiżowym miejscu, jakim jest Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. W cieniu wawelskiego wzgórza uczniowie naszej szkoły pokazali ponad 180 prac. Piękno i siła tej wystawy tkwią w różnorodności zastosowanych technik, użytych materiałów, fantazji dzieci, a przede wszystkim w emocjach autorów prac i ich zaangażowaniu w wykonanie jak najładniejszych pisanek. Całość ekspozycji dopełnił dyskretny, regionalny wystrój.
W swoim wystąpieniu otwierającym wystawę dyrektor szkoły Krzysztof Kuranda podkreślił, iż: Szkoła mająca ambicje wychować młode, nowoczesne pokolenie, na miarę XXI wieku musi oprzeć się o tradycję, czerpać z kulturowych korzeni. Dzieci muszą czuć się spadkobiercami naszych przodków, ich wiary, tworzonej przez nich historii. Tam nasi uczniowie szukali inspiracji twórczej. Podkreślił też, że: Nie byłoby tej wystawy, gdyby nie aktywność pań: Doroty Fryźlewicz i Beaty Kurandy oraz wsparcie księdza prałata Andrzeja Fryźlewicza, który jest absolwentem naszej szkoły i jej gorącym przyjacielem. To oni wzięli na siebie trud przygotowania wystawy, pozyskania sponsorów i organizację wyjazdu dla uczniów i ich opiekunów. Otwarcie miało bardzo uroczysty charakter, a wystawę zaszczycili swą obecnością m.in.:
ks.kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski,
ks. infułat Bronisław Fidelus - Wikariusz Generalny Metropolity Krakowskiego,
ks. infułat Janusz Bielański - emerytowany Proboszcz Katedry Wawelskiej,
ks. infułat Jan Maciej Dyduch - były Rektor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie,
ks. prałat Stefan Misiniec - Duszpasterz Środowisk Twórczych w Krakowie,
ks. kanonik Tomasz Sopa - Sekretarz ks. Kardynała Dziwisza,
ks. dyrektor Józef Andrzej Nowobilski - Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego,
ks. kanonik Andrzej Fryźlewicz - Kanonik Kapituły Wawelskiej,
Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski,
Konsul Generalny Ukrainy - Vitalii Maksymenko,
Burmistrz Miasta Nowy Targ - Marek Fryźlewicz,
Sekretarz Miasta - Stanisława Szołtysek
oraz wielu przedstawicieli i znawców sztuki reprezentujących krakowskie środowisko artystyczne, m.in. Antoni Górnik, Piotr i Teresa Śliwa-Moskal (autorzy m.in. papieskich portretów).
Oficjalne wystąpienia ubogacił radosny, wielkanocny występ małych aktorów, który został bardzo życzliwie przyjęty przez wszystkich. Dodatkowo nasi uczniowie wręczyli gościom lukrowane piernikowe jajka oraz świąteczne podarki, które z pewnością pomogą wypełnić wielkanocne koszyki.
Bardzo ciepłe, życzliwe komentarze, fachowe uwagi podkreślające bardzo wysoki poziom prac, dają tej wystawie wysoką ocenę. Budująca była rodzinna atmosfera, której uległo ponad 250 zwiedzających. Uzupełniała ją regionalna kuchnia przygotowana przez "Karczmę u Borzanka", od której trudno było odejść bez skosztowania m.in. oscypka, kabanosa czy chleba ze swojskim smalcem ze skwarkami. Oprawę muzyczną zapewnili przyjaciele szkoły - zespół "Hyrni".
Na wystawę z Nowego Targu przyjechało około 160 osób w zorganizowanych grupach - trzema autokarami oraz samochodami prywatnymi. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenia części Muzeum Archidiecezjalnego, w której mieszkał Karol Wojtyła jako profesor i biskup oraz obejrzenia zgromadzonych eksponatów. Po wernisażu udali się do Kurii Metropolitalnej, gdzie w rolę przewodnika wcielił się ksiądz kanonik Andrzej Fryźlewicz. Nie tylko w ciekawy sposób opowiedział o kurii, ale też pokazał naszej grupie pomieszczenia niedostępne dla zwiedzających, m.in. pokój z „oknem papieskim”, sale, w których przyjmowani są oficjalni goście księdza kardynała, kaplicę św. Stanisława. Później uczestnicy przeszli pod opieką przewodników Muzeum Historycznego szlakiem turystycznym po podziemiach Rynku Głównego. Mieli także okazję nawiedzić kościół Mariacki, zajrzeć do Sukiennic, przejść Drogą Królewską.
Szczególne podziękowania kierujemy do naszych dobrodziejów, którzy pomogli nam w godnym zaprezentowaniu naszej szkoły i jej promocji w wawelskim grodzie:
- ks. kanonika Andrzeja Fryźlewicza,
- Rady Rodziców,
- p. Katarzyny Petryli,
- p. Ryszarda Steskala,
- p. Agaty Dudy-Skraby,
- p. Piotra Żarneckiego,
- p. Macieja Warpechy,
- p. Józefa Paczki,
- p. Agnieszki Futro,
- p. Mateusza Kapołki,
- p. Mirosławy Jabłońskiej,
- p. Zdzisława Twardosza,
- p. Beaty Szopińskiej
oraz nauczycieli, dzieci i ich rodzin zaangażowanych w to przedsięwzięcie.