Święto Patrona Szkoły

                      Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

Uroczyste nadanie imienia naszej szkole odbyło się 10 maja 1970 r., w dziewiątym roku pracy szkoły. W kronice napisano: „Po dniach gorączkowych przygotowań, po ulewnym deszczu, nastał dzień słoneczny, upalny. Szkoła imponująco udekorowana czeka na największą w swych dziejach uroczystość”.

 

                      Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

Święto rozpoczęło się przemówieniem kierownika szkoły Jana Czecha. Widać go na tym zdjęciu na mównicy. Na uroczystość przybyli liczni goście - przedstawiciele władz, członkowie Honorowego Komitetu Organizacyjnego, a także weterani wojenni. To właśnie im wręczono wtedy odznaczenia państwowe. Na stoliku z lewej strony widać przygotowane medale.

    

                   Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

To zdjęcie przedstawia grono zaproszonych gości i orkiestrę miejską, która swą grą uświetniła ten dzień. Widać też wyraźnie ozdabiające cały budynek stokrotki oraz napis: „Wolę zginąć jako Polak, niż żyć jako zdrajca” - hasło, które przyświecało konfederatom.

 

                    Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

Najważniejszym gościem była Jadwiga Apostoł, współzałożycielka Konfederacji Tatrzańskiej, która przeżyła obóz w Oświęcimiu. W swym przemówieniu dziękowała szkole za pamięć o tych, którzy oddali swe życie za wolność Podhala i Ojczyzny.

 

                    Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

Na tej fotografii został uwieczniony moment przekazania sztandaru kierownikowi szkoły Janowi Czechowi przez przewodniczącego Komitetu Rodzicielskiego. Ten pierwszy sztandar został ufundowany przez społeczność szkolną. Dzieci zarabiały na niego pieniądze na zabawie karnawałowej, sprzedając losy, kanapki, ciasta oraz wodę sodową. Pieniądze na sztandar wpłacały zakłady pracy z terenu naszego miasta. Ponieważ akcja zbierania funduszy na ten cel ogarnęła wszystkich, ustalono, że każdy z rodziców, każdy nauczyciel oraz każda klasa otrzyma gwóźdź sztandarowy.

 

                    Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

W czasie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową.

 

                                  Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar

 

Na koniec- część artystyczna. Przedstawiono historię Konfederacji Tatrzańskiej oraz sylwetkę Augustyna Suskiego. Na zdjęciu widać harcerzy z drużyny imienia Konfederacji Tatrzańskiej.

 

Więcej informacji o uroczystości można znależć w galerii jubileuszowej  http://www.sp5.nowytarg.pl/gallery/thumbnails.php?album=276